Pirmieji naujosios komandos tarptautiniai jaunimo mainai „Learn to Think“ įvyko!

Palikti tarsi be civilizacijos, be parduotuvių, miesto, kitų žmonių, kartais net be interneto ir telefono ryšio rugpjūčio 1 – 10 dienomis Daugirdiškių mokymų centre įvyko pirmieji visai neseniai susiformavusios Kūrybinės raiškos centro komandos tarptautiniai jaunimo mainai „Learn to Think“.

O kur daugiau, jeigu ne atskirtyje nuo šiuolaikinio pasaulio, galima diskutuoti ir nagrinėti propagandos, kritinio mąstymo ir dezinformacijos temas? Štai ką veikė 40 jaunų žmonių iš net 6 valstybių (Lietuvos, Armėnijos, Suomijos, Kroatijos, Ukrainos ir Portugalijos) 10 dienų palikti visai ne savo komforto zonoje – bendravo su dirbtinio intelekto žaidimu, kūrė netikras socialinio tinklo Twitter anketas, kad pamatytų, kaip lengvai galima manipuliuoti žmonėmis socialinėje medijoje, žaidė strateginius, vaidybinius, viešojo kalbėjimo žaidimus, tačiau dalyviai mainuose ne tik žaidė! Jie taip pat teoriškai ir praktiškai mokėsi, kaip naudotis „Vikipedija“, kaip kelti informaciją į ją, kaip „rūšiuoti“ naujienas ir apskritai kas yra ERASMUS+ programa bei  kokias kompetencijas jie įgyja jaunimo mainuose.

Nemažai įvairių veiklų, bet kartu nemažai ir laisvo laiko – štai kaip atrodė šie jaunimo mainai. Dalyvius suvienijo buvimas kartu neformalioje aplinkoje, pažinimas vienas kito paskatino įvairias diskusijas veiklų metu,  po jų nuvedė į įvairius apmąstymus, o  vakarais ir naktimis į gilius ir asmeniškus pokalbius, kurių, tikriausiai, niekada ir nepamirš.

Pirmą kartą mainuose dalyvavusio jaunimo atsiliepimai apie mainus:

Jei kas nors tik prabudus ryte pasakytų, kad šiandien keliausiu į vietą, kur vienu metu galėsiu būti 6 šalyse pamanyčiau, kad sapnuoju. Visgi rugpjūčio 1-10 dienomis Daugirdiškių mokymo centras ir buvo ta vieta, kur dešimt dienų sapnas tapo vis dinamiškesnis. Pirmosiomis dienomis daugelis buvo susikaustę, bet neilgai trukus įvyko prasilaužimas ir tikroji kelionė. Projekte diskutavome, kas yra kritinis mąstymas ir kaip jis pasireiškia: mokykloje/universitete, šeimoje, gyvenimiškoje aplinkoje, o ir nuomonės visais klausimais įvairios (tikriausiai todėl, jog dalyvių amžiaus tarpas buvo nemažas, o dar ir skirtingos gyvenimo perspektyvos). Žaisdami online žaidimą #GETBADNEWS pajutome dezinformacijos galią socialiniuose tinkluose ir kaip lengvai galima manipuliuoti visuomenei emociškai skaudžiomis temomis.  STEP FORWARD veikla privertė praverti akis pamačius rezultatą.  Ženk pirmyn, jeigu gali sau leisti turėti mobilųjį telefoną. Regis, kiekvienas šiomis dienomis turime po vieną, bet užsiėmimo užduotis buvo įsikūnyti į skirtingus personažus ir pabandyti būti juo. Ženk pirmyn, jeigu visad patikrini informacijos šaltinius. Abejoju ar žengei. X-RAY Goggles pagalba projekte „Learn  to Think“ deformavome naujienų straipsnius, o nepatikrinus jų patikimumo jie gali smarkiai suklaidinti. Veiklos niekad netrūko, o dar smagiau, kad turėdami laisvo laiko dalyviai galėjo laisvai keliauti: ryte kalbėti apie meną su ukrainiečiais, po pietų apie turizmą su kroatais, vakarop šokti su portugalais, o naktį tiesiog spoksoti visiems į dangų, į žvaigždes, po kuriomis visos šalys ir gyvena, tad pasiilgus vienas kito teks žvilgtelėti dangun… – Donatas Gricius

Jaunimo mainuose pagaliau pradėjau kalbėti laisvai anglų kalba, kas išties man padėjo labiau pasitikėti savimi. Dalyvių draugiškumas ir nuoširdumas buvo viskas, ko man reikėjo, kad drąsiai galėčiau išreikšti savo požiūrį, nuomonę, kalbėdama apie kritinį mąstymą. Išgirdau daug naujos informacijos apie kitų šalių problemas ir likau nustebusi, nes niekada nesusimąstydavau apie tai. Tikrai džiaugiuosi, kad turėjau galimybę sudalyvauti jaunimo mainuose, pakeisti aplinką, susipažinti su žmonėmis ir patirti ką nors neįprasto. – Gabija Gedminaitė

Jaunimo mainai – idealus būdas išeiti iš komforto zonos, nes tai buvo mano pirmas kartas tokio tipo projekte. Taip pat aš turėjau naudoti savo anglų kalbos sugebėjimus ir sunkumų man nekilo su antrąja kalba. Sutikau daugybę šaunių ir protingų žmonių, su kuriais sutarėme be problemų. Sužinojau apie kitų valstybių kultūras ir susiradau nemažai naujų draugų (kurių jau pasiilgau). Žinios apie kritinį mąstymą ir socialinius tinklus, kaip atskirti tikras naujienas nuo melo tikrai pravers ne vienerius metus. Ir šis projektas buvo mano pirmas, bet tikrai ne paskutinis. Gintas Leišys

Kodėl ši vasara buvo geriausia? Nes šią vasarą išvykau į savo pirmąjį ERASMUS + projektą Daugirdiškėse. Kai prisijungiau prie šio projekto, nesitikėjau daug. Maniau, kad tiesiog praleisiu laiką. Bet iš tikrųjų šis projektas buvo pats didžiausias ir įsimintiniausias dalykas, kuris nutiko mano gyvenime. Nežinau, nuo ko turėčiau pradėti:
Pirmiausia turėjau galimybę susipažinti su kai kuriais žmonėmis iš mano miesto. Iš pradžių išsigandau, nes nebuvo nė vieno iš mano geriausių draugų. Daugelį žmonių iš savo komandos pažinojau, tačiau kai buvome suburti kaip grupė, aš pradėjau matyti, kad kiekvienas žmogus iš  mano komandos  yra be galo nuostabus ir nepakartojamas. Dabar jie tampa artimi kaip šeima.
Antra, aš sutikau daug žmonių iš kitų šalių. Aš nesitikėjau, kad jie bus tokie šaunūs. Tai buvo pati nuostabiausia patirtis sužinoti apie juos, jų kultūrą, jų gyvenimą. Man taip pat buvo  liūdna, kai turėjau juos palikti. Tai skatina mane aplankyti jų šalis.
O geriausia buvo tai, kad patobulinau savo anglų kalbėjimo įgūdžius.  Tai buvo mano pirmasis kartas kalbant angliškai su žmonėmis, kurie nesupranta lietuviškai. Pirmos dienos buvo siaubingos, nes bijojau kalbėti užsienio kalba, bet vėliau pradėjau džiaugtis ir tinkamai kalbėti.
Šio projekto tema buvo kritinis mąstymas, todėl toje dalyje išmokau daug dalykų. Sužinojau, kaip lengva manipuliuoti žmonių protu ir kaip dirbti su Vikipedija. – Ieva Norkutė

Į viršų