Tabu, arba nenoriu apie tai kalbėti

„Nuo šiandien negersiu pieno“, – pasakote sau, ir pienas jums tampa tabu. Dažniausiai šis žodis yra suprantamas kaip kažkas draudžiama, tai, ko negali daryti. Pirmą kartą terminas tabu atsirado Australijos, Polinezijos kultūrose ir buvo aiškinama, kad tai kažkas, ko negali paliesti fiziškai. Šiandien tai daugiau psichologinis „lietimas“, kurio žmonės apsisprendžia vengti.

Liepos 18-28 dienomis Vokietijoje, Halės mieste, susirinko jaunimas iš Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos, Turkijos, Vietnamo, Prancūzijos ir Ukrainos padiskutuoti ir supažindinti su tabu, gyvuojančiais jų kultūrose. Lietuvoje šią galimybę pasiūlė ir projektą koordinavo Kūrybinės raiškos centras, vykdantis ES programą „Veiklus jaunimas“.

Projektas pavadintas „Tavo tabu – nardymas po sąmoningus ir nesąmoningus tabu mūsų visuomenėje“, idant dalyviai diskusijose paliestų ne tik „teisingus“ tabu, bet ir tuos, kurių mes negalime paaiškinti, bet visgi jų nelaužome.

Tabu politikoje

Diskusijos prasidėjo nuo tabu, kuriuos mes aptinkame mūsų politikų elgesyje. Diskusijos metodas buvo paruošti trumpus vaidinimus, kurie atspindėtų politines situacijas. Vokietija ir Prancūzija atspindėjo Europos politikoje vis dar egzistuojantį tabu išklausyti politikę moterį, kai, vykstant galingiausių valstybių vadovų susitikimui, moters politikės balsas slopinamas.

Lietuvių atstovai nesutiko, kad ši problema gyvuoja, pateikę savo šalies trijulės pavyzdį – moterį prezidentę, Seimo pirmininkę bei finansų ministrę. Užtat Lietuva ir Lenkija sutiko dėl politikų tabu susidurti su realiomis problemomis. Suvaidinę spaudos konferenciją, kurioje politikas, paklaustas apie kylančius mokesčius, atsakinėja apie jo dėka įkurtą gražų parką, sukėlė minčių ne vienam.

Tabu žiniasklaidoje

Apie tabu, egzistuojančius mūsų žiniasklaidoje, turėjo ką pasakyti Turkijos atstovai. Jie atskleidė, kad Turkijoje žiniasklaida itin garbina iškilius asmenis ir vengia juos parodyti blogose situacijose. Nesena istorija, kai buvo atskleistas futbolo klubų vadovų sukčiavimas, buvo tikras tabu sulaužymas jų šalyje. Trys pajėgiausi šalies futbolo klubai pirko varžybų rezultatus ar net mokėjo kitoms komandoms, kad šios laimėtų prieš jų konkurentus. Visi įtarė, kad tokie dalykai vyksta, tačiau galiausiai buvo atskleistas viso to mastas žiniasklaidoje, ir klubų vadovai atsidūrė kalėjime – jų aureolės nukrito. Ne visada užtenka žurnalistų tyrimų, kad žmonės susivoktų. Pernai Turkijos abiturientai buvo įvelti į egzaminų aferą. Vienas profesorius atskleidė ir paviešino, kad egzaminų atsakymai buvo užkoduoti ir kai kurie moksleiviai, žinoję šį kodą, juo pasinaudojo egzamino metu. Išaiškinus šią situacija, egzaminų rezultatai nebuvo anuliuoti, o valdančioji partija viską neigė. Gal todėl, kad būtent su šia partija siejami asmenys ir jų vaikai žinojo kodą ir juo pasinaudoję įgijo teisę studijuoti universitete, o tai nėra lengva Turkijoje. Įdomu, kad ir po šios istorijos vykusiuose rinkimuose žmonės balsavo už tą pačią partiją. Kodėl? „Žmonės kvaili“, – komentavo studentas iš Turkijos.

Tabu religijoje

Dalyviai, aplankę vietos musulmonų maldos centrą ir protestantų bažnyčią, aptarė religijų tabu. Islamo religijoje viskas, kas parašyta Šariato įstatymuose (religiniai islamo įstatymai – aut. pastaba), yra tabu. Dalyviai iš Turkijos nebuvo linkę taip griežtai laikytis taisyklių, sukurtų prieš daugiau nei tūkstantį metų, ir kalbėjo apie įstatymų pritaikymą šiandienai. Musulmonų maldos centro darbuotojai į tokias diskusijas leidosi nenoriai ir nesuprato liberalių dalyvių klausimų vis cituodami eilutes iš Korano (šventoji islamo knyga – aut. pastaba). Anot jų, moteris privalo dengti savo kūną, nes vyrui ji lyg deimantas – juk jei turi brangakmenį, kiekvienam jo nerodai. Paklausti, kodėl moteris yra traktuojama lyg nuosavybė, musulmonai nerado paaiškinimo.

Tabu santykiuose

Atrodo, kad artimiausiam žmogui gali pasakyti viską, tačiau taip nėra. Diskusija apie santykius buvo pavadinta drąsiai – „Pakalbėkime apie seksą, brangusis!“ Merginos ir vaikinai diskutavo atskirai ir vėliau pristatė savo lyties tabu vieni kitiems. Kalbos apie seksą taip ir neprasidėjo ir tai nėra staigmena. Anksčiau minėtuose religijų tabu (tiek krikščionybėje, tiek islame) yra draudimas mylėtis iki vestuvių. Nors jo laikomasi vargiai, kalbėti apie tai atvirai – tabu. Tai egzistuoja ne tik tarp partnerių, tačiau ir tarp vaikų ir tėvų. Merginos pabrėžė ir tabu flirtuoti su vedusiu vyru, o vaikinai visai nenori girdėti apie savo partnerių buvusius mylimuosius. Jei būti nekalta merginai yra privalumas ir skaistybės įrodymas, tai vaikinui yra didžiulis tabu prisipažinti, kad dar nesimylėjo.

Pabaigoje kiek linksmesni tabu iš Vietnamo. Stovykloje visi noriai fotografavosi, tačiau vietnamietė Mi pirmą vakarą nustebino, paprašydama nesifotografuoti po tris. Pasirodo, kad vietnamiečiai tiki, kad žmogus, esantis viduryje, mirs. Šis prietaras atkeliavo iš laikų, kai kariai buvo fotografuojami, o po to paaiškėjo, kad kare žuvo nemažai buvusiųjų nuotraukos centre. Taip pat šiandien Vietname sutiksi daug žmonių ne pačiais maloniausiais vardais. Jų tėvai tikėjo, kad jei vaiką pavadinsi „gražioji“, ji būtinai bus bjauri, todėl tėvai pavadindavo vaikus ne gražiausiais epitetais, tikėdamiesi, kad vaikas bus apdovanotas grožiu.

Dalyvė Dovilė Šeduikytė
Utenos apskrities žinios

Akimirkos:

Scroll to top