Šlapiausi jaunimo mainai „Mano Žemė, mano Vanduo“

Liepos 29d. – rugpjūčio 7d. Plateliuose susirinko 26 jauni žmonės iš 5 Europos šalių – Lietuvos, Vokietijos, Latvijos, Čekijos ir Lenkijos. Pažindami gamtą po vandeniu ir ant žemės jie nagrinėjo aplinkosaugos, tvaraus vystymosi temas, dalijosi patirtimis bei atrado vieni kitų kultūras.

9 dienų metu, jaunimo mainų dalyviai turėjo galimybę pristatyti savo šalis ir kultūras, pažinti kitų šalių tradicijas ir žmones, dalintis projekto temomis ir atnešti savo šalių patirtis. Nagrinėdami aplinkosaugines temas ir gyvendami Žemaitijos nacionalinio parko širdyje – Plateliuose, jauni žmonės pažino gamtą ir su ja susidraugavo. Žaisdami stalo žaidimus, diskutuodami, kūrybiškai pristatydami, organizuodami kūrybinius šiukšlių panaudojimo antrą kartą užsiėmimus dalyviai nagrinėjo aplinkosaugos temą.  Pasiruošimo metu, lietuvių komandoje, gimė super herojus, briedis James Moos, kuris visus mainus lydėjo ir kūrė mainų dvasią.


The story of James Moos

Įgiję fotografijos įgūdžių, įamžino savo supratimus nuotraukose ant žemės ir po vandeniu. Dalyviai išbandė vamzdeliavimą bei pažintinį nėrimą, taip pažindami povandeninį pasaulį, kurį įmažino naudodami specialias povandenines fotokameras.

Pasidalinti savo mintimis ir daugiau sužinoti apie gamtos puoselėjimą Žemaitijos nacionaliniame parke, jauni žmonės pasikvietė Platelių seniūną, Žemaitijos Nacionalinio parko direktorių bei pavaduotoją į interaktyvią diskusiją. Diskusijos metu buvo aptartos tokios temos, kaip parko praeitis ir ateitis, infrastruktūra, biologija ir kt. Dalyviai bandė atrasti panašumus ir skirtumus tarp parkų savo šalyse ir Lietuvoje.

Kitą dieną tarptautinė grupė susigėsti ir susimąstyti privertė Platelių ežero poilsiautojus – ryte pasičiupę šiuklių maišus tvarkė aplinką prie Jachtklubo bei paplūdimį prie stovėjimo aikštelės kitame Platelių ežero krante. Įdomu buvo stebėti poilsiautojų reakcijas – kokie čia užsieniečiai tvarko? Patys nekalbinti, susigėdo ir patys pradėjo teisintis, kad šiukšlės ne jų, prisidėjo prie tvarkymo, patikino kad susitvarko po poilsiavimo. Tuo tarpu dalyviai tik nusišypsodavo ir pakviesdavo į galerijos atidarymo renginį Platelių info centre.

Penktadienį Platelių info centre dalyviai atidarė nuotraukų galeriją, kuri yra atvira visiems lankytojams. Galerijoje – nuotraukos, kurias dalyviai fotografavo po vandeniu. Tą pačią dieną, ežero vandenis atvėrė ir Nardymo akademijoje atidaryta povandeninė galerija, kurioje – nuotraukos fotografuotos ant žemės. Taip įvyko tarsi simboliniai mainai tarp žemės ir vandens – kokios problemas mato jauni žmonės po vandeniu ir ant vandens?  Ar jos skiriasi?

Rugsėjo pradžioje galerija keliaus į Kuršėnus. Rugpjūčio-lapkričio mėnesiais galerijos bus atidarytos ir kiekvienos dalyvaujančios šalies vietos bendruomenėse.

Paskutinė diena skirta dalyvių susipažinimui su programos „Veiklus jaunimas“ galimybėmis, ateities projektų planavimui, visų mainų įvertinimui ir atsisveikinimui.


Dalyvių mainų metu sukurta mainų veiklų interpretaciją pagal James Moos

Jaunimo mainus organizavo ir įgyvendino Kūrybinės raiškos centras. Projekto partneriai – Nardymo akademija bei Žemaitijos nacionalinis parkas. Projektą finansuoja – ES programa Veiklus jaunimas.

Kūrybinės raiškos centras

ARBA…

…mainai „My Earth, My Water“ pagal dalyvę Simoną:

“Liepos 29-ąją – rugpjūčio 7-ąją viename gražiausių Lietuvos kampelių, Žemaitijos Nacionaliniame parke vyko tarptautiniai jaunimo mainai, „My Earth – My Water“,  kuriuose dalyvavo 26 jauni žmonės iš 5 kaimyninių šalių : Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos ir Čekijos.

Suvilioti unikalios galimybės pažinti povandeninį pasaulį, dalyviai nė nesitikėjo, kad 9 kartu praleistos dienos gali atnešti tiek netikėtumų.

Laiką leidome diskutuodami ekologijos ir aplinkosaugos temomis, tačiau tai nebuvo nuobodžios diskusijos su teorine informacija. Jaunuoliai sugalvojo daugybę kūrybinių dirbtuvių, kurių veikla įtraukė net ir didžiausius nuliūdėlius (juokauju, nes tokių nepasitaikė J)

Panaudodami šiukšlių surinkimo akcijos metu rastus butelių kamštelius, pasigaminome daug įvairiausių ženkliukų.

Nežinai kur išmesti panaudotas popierines pieno ar sulčių pakuotes? Tam taip pat radome alternatyvą tetra pakuočių piniginės.

Šie ir kiti užsiėmimai neleido dalyviams nuobodžiauti. Įpusėjus projektui gavome fotografijos pamokėlę ir skubėjome gautą informaciją pritaikyti praktikoje – fotografavome nuostabią Nacionalinio parko gamtą ir povandeninį pasaulį, tam padėjo įgyti vamzdeliavimo įgūdžiai ir specialios, vandeniui atsparios foto kameros. Atrinktos nuotraukos dabar džiugina ne tik autorių akis – jomis galite pasigrožėti Platelių ežere esančioje povandeninėje galerijoje ir Platelių info centre (žemės galerija su povandeninio pasaulio nuotraukomis keliaus ir po kitus Lietuvos kampelius).

Diskusijos su Plungės, Platelių ir Žemaitijos Nacionalinio parko vyresnybe, laikas praleistas gamtoje ir įvairios kūrybinės veiklos leido dalyviams labiau įsitraukti į gamtos gyvenimą, pažinti ją ir išmokti apsaugoti. Svarbiausia juk pradėti nuo savęs, tuo įsitikinome ir laisvalaikio diskusijų metu suradę įvairių būdų, kaip perdirbti šiukšles patiems ar suvartoti mažiau elektros energijos.

Paskutiniąją dieną artimiau susipažinome su „Youth in Action“ programa pasitelkę netradicinį metodą – Youth TV. Interaktyvus pristatymas paskatino daugiau dalyvių susimąstyti apie galimybes parašyti projektą, keletas idėjų gimė minčių „lietaus“ metu.

Kadangi laiko veltui neleidome, „Platelių video corporation“ pristato Jums mūsų veiklos rezultatus.

Į viršų