Šešerios vestuvės per 11 dienų

Kūrybinės raiškos centro deleguoti kuršėniškiai kartu su Lenkijos, Ispanijos, Maltos, Turkijos ir Vengrijos jaunimu rugpjūčio 11 – 22 dienas praleido drauge Vengrijoje, kur vyko tarptautiniai jaunimo mainai apie vestuvių kultūrą įvairiose Europos šalyse ,,Euro ring“. Jaunimo mainų metu buvo diskutuojama apie tai, kaip mergina tampa nuotaka ir ką turi padaryti vaikinas, kad ,,gautų jos ranką“, kokios tradicijos atsiskleidžia per vestuvių ceremoniją, kokius rūbus vilki jaunieji ir pan.

Jaunimo mainai vyko mažame Vengrijos miestelyje Kubekhazoje, vietoje, kur vyksta tikros vestuvės, tad vien aplinka leido pajusti šios nuostabios šventės nuotaiką.

Pirmąją dieną projekto dalyviai įvairių žaidimų dėka susipažino vieni su kitais, o taip pat ir tolimesne mainų programa. Taip pat teko garbė pamatyti tikras vengriškas vestuves. Antroji mainų diena priklausė Vengrijos jaunimui. Jos metu jie pristatė savo šalies kultūrą, papročius, pamokino tradicinių šokių, rodė kaip pasidaryti darbelius iš spalvotos vilnos, taip pat kartu gaminome vengrišką guliašą, kuris tapo mūsų vakariene, aišku paragavome ir daugiau tradicinių valgių bei gėrimų. šios dienos metu pamatėme ir jų namų darbą: tradicinių vestuvių pristatymą. Tai buvo vaidinimas, į kurį  buvo įtraukti ir dalyviai iš kitų šalių.

Lenkų dienos metu taip pat žaidėme, šokome, dainavome, ragavome tradicinius valgius ir gėrimus. Susipažinome ir su tradicinėmis vestuvėmis, kurios nustebino, nes sužinojome, kad jaunajai per vestuves duoti kažką skolinto ir mėlyno – lenkų tradicija, o ne amerikiečių, kaip kad prieš tai daugelis manėme.

Kita diena priklausė ispanams, o kartu ir Ispanijoje savanore dirbančiai turkei. Aišku, kaip ir tikėtasi, buvo visko: žaidžiami žaidimai, kurių metu nemažai naujo sužinojome apie šią egzotišką šalį, šokama makarena, ragaujami tradiciniai užkandžiai, geriama sangrija. Vestuvės taip pat paliko neišdildomą įspūdį savo netradiciškumu ir originalumu, nes visiems mums pirmą kartą teko dalyvauti gėjų vestuvėse, kurių metų taip pat susipažinome su tradicijomis, o kartu sužinojome ir dalyvių nuomonę apie seksualines mažumas, diskutavome ir lyginome skirtingą šalių ir dalyvių požiūrį į tai.

Lietuvių diena prasidėjo tradicišku sutikimu su duona ir druska, aišku, nepamiršome išlikti originalūs, tad prie tradiciško sutikimo prisidėjo turbūt taip pat greitai tradicija tapsianti ir visiems taip patikusi Inculto daina ,,Welcome to Lithuania“. Nepamiršome pavaišinti naminiu sūriu, juoda duona, dešra, lietuviškais saldainiais ir gėrimais, o taip pat dalyviai ragavo kugelį, kurį drauge ir gaminome: skutome ir tarkavome bulves – ilgas, bet smagus darbas J. Taip pat šokome visiems taip patikusius  nacionalinius šokius: ,,skalbėjėlę“, ,,pirštukus“, ,,malūnėlį“. Pagarsėjome ir lietuviškais žaidimais, kuriais dažnai baigdavosi vakarai. Vestuvėmis taip pat nustebinome, nes parodėme ne tik linksmas lietuviškas vestuvių tradicijas: lėkštės daužymą, kūdikio vystimą, pinigų rinkimą, stalo išpirkimą ir t.t., bet ir rūbus: tikra vestuvine suknele pasipuošti teko garbė turkei Aysen, jaunikis buvo maltietis Migelis, tad vestuvėse dalyvavome ne tik mes, lietuviai, bet ir mūsų draugai.

Jaunimas iš Maltos taip pat paliko neišdildomą įspūdį ir ne vieną privertė pasijusti taip tarsi būtų tikrose vestuvėse. Vestuvių dalyviai vilkėjo specialiai vestuvėms siūtus rūbus. Ypatingą įspūdį paliko maltietės Sharon vestuvių suknelė, jaunojo, pamergių ir pabrolių rūbai – visi atrodė be galo puošniai. Atrodo buvo apgalvota viskas: tortas, kaspinėliai ant stalų, gėlytės, šampanas, o taip pat ir dovanos svečiams. Taip pat išmokome nacionalinį šokį, pamatėme tradicinius rūbus, paragavome gėrimų ir turbūt būsimo virėjo Migelio ruošto valgio, po kurio, aišku, likome labai patenkinti.

Pasibaigus šalių kultūriniams vakarams, nesėdėjome kambariuose: buvo prisiminti įvairūs žaidimai, šokiai, kurie ne tik padėjo linksmai praleisti laiką, bet ir būrė drauge. Taip pat teko dalyvauti ir paplūdimio vakarėlyje ,,beach party“, kurio metu turbūt neliko sausų ir buvo be galo linksma. Karštų dienų poilsio metu nebuvo pamirštos ir ,,uno“ kortos, kurios tapo visus vienijančiu įrankiu. Teko aplankyti ir Szegedą, arčiausiai esantį kur kas didesnį miestą, kurio metu ne tik grožėjomės vaizdais, bet ir atlikinėjome grupę formuojančias užduotis ,,group building“. Taip pat pasisekė pamatyti ir ne vienerias vestuves. Aišku nepamiršome ir pasiruošti europietiškoms vestuvėms, kurias pristatėme miestelio bendruomenei. Įtraukėme kiekvieną šalį, tad buvo gausu įvairių tradicijų, šokių ir neišdildomų įspūdžių.

Orinta Dambrauskaitė
Sandra Navickaitė

Į viršų