Jaunimo mainai „Your Time – Your Possibilities“

Vos prieš dvi savaites Lietuvos komanda grįžo iš jaunimo mainų „Your time – your possibilities“ rugpjūčio 28 – rugsėjo 8 dienomis vykusių Tsakhkadzore, Armėnijoje.

Projekte dalyvavo šešios šalys: Lenkija, Čekija, Ukraina, Gruzija, Armėnija ir Lietuva. šešios šalys, šešios skirtingos kultūros ir 30 visiškai skirtingų asmenybių, tačiau dalyviai visą projekto laiką gyveno kaip viena didelė graži šeima. Visi kupini džiaugsmo, smalsumo bei noro pažinti ir būti pažinti. Visi su skirtingais lūkesčiais, emocijomis ir gyvenimiška patirtimi susirinko beveik dviem savaitėm tam, kad ne tik geriau pažintų kitas kultūras, bet ir pasidalintų patirtimi laisvo laiko planavimo klausimu, kas ir buvo pagrindine projekto tema. O pats projektas nebuvo toks kaip visi kiti, jis buvo unikalus, kas labiausiai žavėjo kiekvieną ne tik stebėjusį, bet ir dalyvavusį.

Per visas dvylika dienų nebuvo naudojamasi kompiuteriu, pristatymams nereikėjo ne PowerPoint programos, kaip dabar įprasta. Norėdami ką nors parodyti ar pristatyti visą reikiamą medžiagą dalyviai turėjo nusipiešti, išsikirpti ar susiklijuoti patys. Tai skatino komandinį darbą bei kiekvieno kūrybiškumą.

Jaunimo mainų metu nei viena minutė nebuvo praleista veltui. Kiekviena diena turėjo savo grafiką, kurio buvo griežtai laikomasi, tačiau tai nė trupučio nevargino, kadangi balansas tarp užsiėmimų ir pertraukėlių buvo, galima sakyti, tobulas.

Pirmosiomis dienomis buvo žaidžiami įvairūs žaidimai, kad dalyviai įsimintų vieni kitų vardus, vėliau sekė orientaciniai žaidimai, skatinantys dirbti ir mąstyti ne kiekvieną atskirai, o visus kartu.

Rugsėjo pradžioje dalyviai aplankė vieną iš sostinės mokyklų, kur kelias valandas vykdė įvairias aktyvias ir kūrybiškas veiklas su vietos vaikais. Vėliau panašiu principu suorganizavo renginį ir Tsakhkadzoro miestelio aikštėje, įtraukdami vietinius gyventojus, kuriems be galo patiko šokti lietuvių ir čekų liaudies šokius, pūsti milžiniškus muilo burbulus ar tiesiog žaisti kartu. Projekto dalyviai iš visų jėgų stengėsi, kad tik visiems būtų linksma.

Nemanykit, kad visas 12 dienų buvo tik dirbama. Rugsėjo pirmoji ir Armėnijoje rugsėjo pirmoji. Kai visi pasipuošę vėl ėjo į mokyklas, projekto dalyviai turėjo galimybę pailsėti prie Sevano (paties didžiausio ežero Kaukazo kalnuose, Armėnijoje) bei palaipioti po šalia stūksančius kalnus. Visiems ne ką mažiau patiko ir mūsų pačių ruošti nacionaliniai vakarai, kurių metu buvo galima pristatyti savo šalį, jos kultūrą, tradicijas bei maistą. Ir čia linksmybės tikrai nesibaigia…

Pabaigai- tai, ką tikrai dar ilgai prisimins kiekvienas dalyvavęs projekte: ar kada kuris nors bandėte beveik dvi savaites kiekvieną rytą valgyti kiaušinius? Jei ne, geriau ir nebandykit!

Tokių jaunimo mainų metu įgytos žinios neišmatuojamos ir neapskaičiuojamos. Nors paskutinę dieną ir buvo skaudu visiems tarti tą liūdną žodį „Sudie“, dalyviai vieni kitiems pažadėjo: „Mes dar susitiksime!”. Į visas Europos puses išlydėję naujus draugus mes liekame ten pat nuo kur ir pradėjome, tačiau nebe tokie pat…

Kristina Šliažaitė

Akimirkos:

Į viršų