Jaunimo mainai Vokietijoje „With a Spirit of Football“

„Su futbolo dvasia“ („With a Spirit of Football“) – taip vadinosi jaunimo mainai, kurie vyko birželio 24 – liepos 4 dienomis Erfurto mieste, Vokietijoje. 35 jaunus žmones iš septynių Europos šalių subūrė siekis geriau suprasti vieni kitus, nagrinėjant futbolo kultūrą, jos skirtumus ir panašumus skirtinguose Europos regionuose. Mainuose dalyvavo futbolo fanatikai, patys žaidžiantys futbolą, ar mėgstantys jį žiūrėti, bei žmonės, kurie nedaug ką žino apie futbolą, tačiau susižavėję mainų idėja per futbolą susipažinti su savo bendraamžiais.

Šių jaunimo mainų partneriu buvo Šiaulių rajono kūrybinės raiškos centras, kuris į šiuos mainus išsiuntė 5 jaunų žmonių iš Kuršėnų grupę, o kitas kuršėniškis, kūrybinės raiškos centro projektų koordinatorius Vytenis Kviklys, dvejus metus mokęsis Erfurto universitete, buvo pagrindinis šio projekto „Su futbolo dvasia“ organizatorius.

Didelio patrauklumo šiems mainams suteikė tai, kad jie vyko pasaulio futbolo čempionato Vokietijoje metu, todėl mainų dalyviai turėjo puikią progą pajusti vieno didžiausių pasaulyje sporto renginių dvasią. Tačiau jaunimo mainai nesibaigė vien tik futbolo žiūrėjimu ar žaidimu. Jauni žmonės pristatė savo šalių futbolo kultūrų ypatumus: kaip žmonės žiūri futbolą, kokį vaidmenį jis vaidina žmonių gyvenime, versle, politikoje ir pan. Dalyviai diskutavo apie futbolo kultūrą, nagrinėjo priežastis, dėl kurių egzistuoja skirtingos futbolo kultūros, kodėl futbolas yra populiariausia pasaulyje sporto šaka, ir kaip keisis futbolo kultūra ateityje.

Neliko užmirštos ir su futbolu susijusios problemos – tai chuliganai ir rasistai, kurie naudojasi futbolu savo tikslams pasiekti. Jaunimo mainų dalyviai svarstė tokių veiksmų priežastis ir pasidalijo įžvalgomis ir idėjomis, ką kiekvienas iš jų galėtų padaryti, kad chuliganizmo ir rasizmo atvejų futbole sumažėtų. Su radikaliu rasizmo pavyzdžiu projekto dalyviai galėjo susipažinti šalia Erfurto, Veimaro mieste buvusios koncentracijos stovyklos (Buchenwald) muziejumi ir istorija.

Jaunimo mainų dalyviai apsilankė vietos futbolo klubo „Rot-Weiss Erfurt“ stadione, talpinančiame 20.000 žiūrovų, susitiko su komandos vadybininku, žaidėjais ir fanais, kurių klausinėjo apie futbolo vadybos ypatumus ir problemas. Beje, galime paminėti, kad trečiojoje pagal pajėgumą Vokietijos lygoje žaidžiančio futbolo klubo biudžetas – 5 milijonai eurų.

Projekto dalyviai ir patys turėjo progos paspardyti futbolo kamuolį – buvo surengtas „Mini pasaulio taurės turnyras“, kuriame kovėsi visų mainuose dalyvaujančių šalių komandos. Mačai tarp nacionalinių komandų vyko labai įtemptai ir kovingai, todėl nepavyko išvengti ir traumų – lūžęs kojas pirštas, išniręs rankos pirštas, stipriai sumuštas kelis ir traumuotą pėda – tokie buvo mini taurės rezultatai… Geriausiai šiame turnyre sekėsi mainų dalyviams iš Čekijos, kurie finale nugalėjo komandą iš Šiaurės Airijos, savo gretose turėjusią ir nacionalinėje šalies jaunių rinktinėje žaidžiančias merginas. Treti liko italai, o ketvirti – dideliais gabumais futbole nepasižymėjusi Lietuvos komanda, kuri sugebėjo pralenkti graikus ir lenkus.

Na, o po kelių dienų vykusiame turnyre, kuriame dalyvavo mišrios komandos (sudarytos ne nacionaliniu pagrindu) viskas vyko linksmiau ir ramiau – čia nepastebėta  jokių traumų, visi liko laimingi ir patenkinti.

Jaunimo mainų dalyviai save išbandė ir Erfurte vykusiame 24 valandų „futbolo prieš rasizmą“ maratone. Projekto dalyviai aikštelėje šalia Erfurto universiteto ant smėlio įrengtoje aikštelėje žaidė nuo 1 iki 3 valandos nakties ir džiaugėsi naktinio futbolo patirtimi.

Būtų keista, jei mainų apie futbolą metu nebūtų žiūrimas futbolas. Mainų dalyviai stengėsi nepraleisti nei vienų pasaulio taurės rungtynių, palaikė savo nacionalines ar mėgstamas komandas. Ypač karštai savuosius palaikė italai, kurie savo džiaugsmą po finalinių rungtynių trumposiomis (sms) ir elektroninio pašo žinutėmis kitiems mainų dalyviams siuntė jau iš gimtosios Italijos.

Didelį įspūdį jaunimo mainų dalyviams paliko pati pasaulio futbolo čempionato atmosfera, margaspalviai ir draugiški žmonės gatvėje, nenusakomas vokiečių džiaugsmas po kiekvienos šios šalies komandos pergalės.

Jaunimo mainai „Su futbolo dvasia“ buvo išskirtiniai ir įsimintini daugeliui šiame projekte dalyvavusių jaunų žmonių, bei apie juos girdėjusių žiūrovų. Vietos žiniasklaida nuolat publikavo straipsnius apie projekto dalyvius ir jų veiklą. Tikimasi, kad projekto„Su futbolo dvasia“ dvasia idėjos suras savo vietą ir kitose Europos šalyse, o Kūrybinės raiškos centras puoselėja idėjas apie panašų projektą Lietuvoje 2011 metais, kai mūsų šalis priglaus geriausius Europoje pasaulio krepšininkus. Sportas sudaro galimybę ne tik išsiaiškinti, kas geriausias, bet ir geriau vieni kitus suprasti.

Jaunimo mainų dalyvių įspūdžiai

Donatas, 21m., studentas

Kai tik pastebėjau kad vyks mainai „Su futbolo dvasia“, nusprendžiau pildyti dalyvio anketą. Visada domėjausi futbolu. Tikėjausi, kad šie mainai pagilins mano žinias apie rasizmą ir chuliganizmą, kuris egzistuoja šiuolaikiniame futbole.

Mainai vyko pasaulio futbolo čempionato metu. Pajutau neįtikėtiną atmosferą. Labiausiai įsiminė mini futbolo turnyras tarp jaunimo mainų dalyvių ir futbolo maratonas. Labai įdomūs buvo mainų dalyvių organizuoti nacionaliniai vakarai, kur kiekviena dalyvaujanti grupė pristatė savo kultūrą.

Šių mainų metu išmokau apie skirtingas futbolo kultūras Europoje, susipažinau su neįtikėtinais žmonėmis, pagerinau savo vokiečių kalbos įgūdžius. Vizito i koncentracijos stovyklą Buchenwald metu sužinojau apie jos istoriją, daug sužinojau apie Erfurtą ir jo žmones.

Rasa, 21m., studentė

Dalyvaudama jaunimo mainuose apie futbolą nustebinau ne tik save, bet ir kitus. Pirmą kartą gyvenime žaidžiau futbolą ir man tai labai patiko! Labiausiai patiko leisti laiką su bendraamžiais iš kitų šalių – tai kiekvieną kartą unikalus ir nepakartojamas malonumas!

Vytenis, 24m., projekto vadovas

Tai buvo vieni iš įsimintiniausių mano organizuotų jaunimo mainų (kartu su „Pirties akademija“). Nors krepšinis man yra sportas nr.1, tačiau pasaulio futbolo čempionatas sukuria neapsakomą atmosferą, suvažiuoja begalė žmonių iš daugelio pasaulio šalių, todėl neišnaudoti šios galimybės geresniam žmonių iš skirtingų šalių supratimui būtų nuodėmė.

Gal kai kam atrodo keista, tačiau futbolas gali būti puiki priemonė geresniam žmonių tarpusavio pažinimui. Ir nebūtina pačiam žaisti futbolo. Problemos, kurios egzistuoja futbole – chuliganizmas, rasizmas, korupcija – egzistuoja visame pasaulyje, tačiau ieškoti sprendimo į šias problemas turime visų pirmiausia nuo savęs pačių. O tai žymiai lengviau, kai pasidalijame patirtimi ir supratimu su savo bendraamžiais ir kolegomis iš kitų Europos šalių.

Džiaugčiausi galimybe suorganizuoti panašų projektą 2011 metais Lietuvoje, kai mūsų šalyje vyks krepšinio čempionatas. Tikiuosi, kad čempionato organizatoriai neužmirš, kad čempionatas nėra tik krepšinis, tik pergalės ir pralaimėjimai.

Scroll to top