Jaunimo mainai Lietuvoje „Public transportation“

„Viešasis transportas“ („Public transportation“) – nuo šiol ispanų, graikų, čekų ir lietuvių jaunimui šie žodžiai turi kur kas gilesnę reikšmę nei susisiekimo priemonė. Šių metų liepos 20 – 31 dienomis Lietuvoje (Vilniuje ir Paežeriuose prie Kuršėnų) Šiaulių rajono kūrybinės raiškos centras vykdė tarptautinius jaunimo mainus apie visuomeninį transportą ,,Public transportation“, kurių metu atlikdami įvairias užduotis dalyviai aiškinosi viešojo transporto ypatumus. Projekto metu jauni žmonės bandė įžvelgti, kaip viešojo transporto kultūra atskleidžia visuomenės elgesį ir kultūrą, kokie viešojo transporto kultūros skirtumai ir panašumai Lietuvoje ir kitose šalyse. Padedant šioms užduotims ne tik geriau pažinome viešąjį transportą, bet ir šalių kultūrą.

Jaunimo mainai prasidėjo sostinėje, kur labiausiai išplėtotas viešasis transportas.  Tačiau autobusais, troleibusais, traukiniais ir kitomis viešojo susisiekimo priemonėmis buvo naudojamasi ne tik Vilniuje, bet jo pagalba jauni žmonės aplankė ir ne vieną Lietuvos miestą ar vietovę (Trakus, Klaipėdą, Kryžių kalną, Kuršėnus).

Pirmąsias penkias dienas projekto dalyviai praleido Vilniuje, kur atliko praktines užduotis: sužinojo ne tik kaip naudotis viešuoju transportu, bet ir iš vietos gyventojų aprašymų bandė piešti ,,zuikio“ bei kontrolieriaus paveikslus (vienam dalyviui, turinčiam bilietą, bet iš baimės jį pamiršusiam, teko sumokėti baudą – 10lt).

Jaunimo mainų dalyviai turėjo fotografijos dieną, kurios metu mokėsi stebėti žmones, jų kūno kalbą, tolerantiškumą aplinkiniams ir susipažino su stočių madomis. Miesto žaidimo metu jaunimas geriau pažino sostinę, o kartu ir linksmai praleido dieną: autobusuose ir troleibusuose gaudė ,,zuikius“, kvietė viešojo transporto keleivius į pasimatymus ir t.t.

Užduočių stotyje metu dalyviai susipažino su stočių gyvenimu, kuris atrodo kaip atskiras pasaulis su savomis taisyklėmis. Jauni žmonės turėjo galimybę pabendrauti su žmonėmis vienaip ar kitaip susijusiais su viešuoju transportu: darbuotojais ir jų klientais, tačiau turbūt didžiausią įspūdi paliko stočių gyventojai – benamiai, kurie sulaužė ne viena stereotipą ir pasirodė visai kitokie nei daugelis manė prieš tai.

Pasibaigus oficialiai dienos daliai dalyviai nesėdėjo viešbučio kambariuose, bet bandė savarankiškai, vėlgi naudojantis viešuoju transportu, pažinti Vilnių ir jo naktinį gyvenimą. Aplankėme daugelį žinomų Vilniaus vietų, grožėjomės senamiesčiu, susipažinome ir su naktiniais Vilniaus klubais, po kurių naktiniu transportu patraukdavome namo (taigi, teko išbandyti ir jį). Laisvalaikio metu buvo visko: susipažinome su kiekvienos šalies žaidimais, tradiciniais šokiais, muzika.

Jaunimo mainams įpusėjus visa projekto komanda persikėlė į prie Kuršėnų stūksantį Paežerių dvarą, kur toliau tęsė savo darbą: atliko įvairias užduotis bei jas pristatė vieni kitiems. ,,Atviros erdvės“ metu kiekvienas iš jaunimo mainų dalyvių galėjo pabūti ir organizatoriumi, ir dalyviu. Jauni žmonės rinkosi žygį po apylinkes, psichodramą (kurios metu buvo galima geriau pažinti save, o galbūt net išspręsti ramybės neduodančius klausimus), sportinius užsiėmimus (futbolą, krepšinį, plaukiojimą…) ar tikrai egzotiškus afrikietiškus šokius.

Pristatę, aptarę, išanalizavę užduotis projekto dalyviai pasidalijo darbais ir pradėjo ,,kepti“ šių mainų kompaktinę plokštelę (CD), į kurią sudėjo ne tik visa tai, kas susiję su viešuoju transportu, bet ir gyvenimo drauge akimirkas.

Neišdildomą įspūdį paliko ir dalyvavusių jaunimo mainų grupių organizuoti kultūriniai vakarai: kiekviena nacionalinė grupė paruošė ne tik savo tradicinius patiekalus, bet ir parodė dalelę savo kultūros: žaidimus, šokius, muziką. Nebuvo pamiršta ir mainų tema ,,Viešasis transportas“, nes kiekviena mainuose dalyvaujanti grupė supažindino su savo šalies viešuoju transportu.

Viena linksmiausių užduočių buvo „Veiksmas Kuršėnų turguje“. Jos metu mainų dalyviai turėjo nusipirkti marškinėlius už duotus 3 litus, kuriuos vėliau papuošė savo mintimis ir palinkėjimais, skirtais naujiesiems draugams.

Vieni kitiems užrašyti žodžiai ir nuoširdžios ašaros lydėjo išvykstančius mainų dalyvius. Kaip sakė Dimitrios iš Graikijos, verkiame ir liūdime išsiskirdami, nes žinome, kad daugelio šių žmonių daugiau niekada neišvysime. Tačiau tai ir džiaugsmo ašaros, nes gera žinoti, jog turi tikrų draugų Lietuvoje, Čekijoje, Ispanijoje ir Graikijoje – dėl to pasaulis tampa mažesnis ir jaukesnis…

Jaunimo mainus rėmė jaunimo tarptautinė bendradarbiavimo agentūra (ES programa JAUNIMAS), prisidėjo šiaulių rajono jaunimo reikalų taryba.

Keletas dalyvių sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie šiuos tarptautinius jaunimo mainus ,,Public transportation“:

Povilas Plūkas

Mhm, manau projektas pasisekęs… Gerai susibendravau su visais dalyviais, nebuvo jokių konfliktų, visi buvo faini ir skirtingi… Jei būčiau technokratas pridurčiau, jog sėkmingi todėl, kad atsisveikinant ne vienas dalyvis verkė (nors kai kas ir bandė tai slėpti ar neigti)…

Manau tema taip pat buvo be galo aktuali, nes viešasis transportas ne vieno jaunuolio kasdienybė. Taip pat turėjome galimybę pasigilinti į benamių gyvenimą, ko tikrai daugelis iš mūsų nebūtų ryžęsis padaryti savo noru. Turėjome ir galimybę išgirsti vairuotojų nuomonę apie jų darbą, kuri dabar geriau padės suprasti mums, keleiviams, juos ir tam tikrą jų elgesį. Praleistas laikas stotyje padėjo geriau suprasti gyvenimą joje ir jų gyventojus…

Teko susipažinti ir su dalele kiekvienos šalies kultūros: ragavau ir čekiško alaus (lietuviškas geresnis).

Projektas išmokė atkreipti dėmesį į smulkias detales, kurias paprastai prabėgdavau nepastebėjęs – tuo labai ir džiaugiuosi.

Lina Verseckaitė

Unreal unreal… Didžiausia vertybė – ten susirinkę žmonės, didelė dozė nuoširdumo, tikrumo, gerumo, pozityvumo… Projekto gerumo rodiklis man yra bendra suma miegotu valandų – jų buvo tiek mažai, ir tik todėl, kad per miegą nesinorėjo prarasti nerealių akimirkų su nerealiais žmogučiais. Man gera, kad šis projektas įvyko, taip gera, kad nė nesinori įsivaizduoti, kas būtų jei jis nebūtų įvykęs – žinau, būčiau daug skurdesne…

Sandra Navickaitė

Nors šie tarptautiniai mainai jau pasibaigė prieš kelias dienas, tačiau niekaip negaliu atsigauti ir vis dar gyvenu pačiais nuostabiausiais šių mainų įspūdžiais…ir tie įspūdžiai dar liks ilgam mano širdy. Niekada net nebūčiau pagalvojusi, kad viešasis transportas yra tarsi atskiras gyvenimas, į kurį galėjau pažvelgti šio projekto dėka. Autobusai, troleibusai, laivai, lėktuvai, taksi… tik dabar pamačiau, kad po šiais žodžiais slypi kur kas daugiau: žmonių elgesys, tolerancija, rasizmas, jausmai, gyvenimo rutina ir daugelis kitų dalykų, kuriuos mes, dalyviai, nagrinėdami šio projekto temą, pamatėme.

Orinta Dambrauskaitė

Dabar jau galiu pasigirti, kad niekada nebepasiklysčiau Vilniuje!!! Ir tai man yra labai didelis pasiekimas, kadangi aš gyvendama Kuršėnuose sostinės taip gerai nepažinojau, bet dabar jau beveik moku visus autobusus ir troleibusus atmintinai ir žinau, kuris kur keliauja

Visgi nuostabiausia tai, jog per visą tą laiką atradome vienas kitą, atradome tikrų draugų – nuostabių žmonių!!! Esu be galo dėkinga šio projekto vadovams, kad suorganizavo tokius nuostabius mainus!!! Ačiū Jums už tikrai labai sunkų darbą (o gal malonumą), kurį padarėte mums!!!! Jūsų dėka esame patys laimingiausi 20 žmonių iš Ispanijos, Graikijos, Čekijos ir Lietuvos!!! Ačiū dar kartą!!!

Į viršų