Jaunimo mainai „Gyvenimas atsakomybėje“ Baltarusijoje ir Lietuvoje

Aprašymas: Liepos 10-oji. Minskas. Baltarusija. Kurapačio koncentracijos stovykla. Buvo karas. „Vokiečiai nekentė baltarusių, degino juos  – visus be išimties – tėvus, vaikus, senelius ir kūdikius. Sudegusių žmonių pelenus vokiečių kareiviai naudojo kaip trąšas tręšti dirvožemiui. Per antrąjį pasaulinį karą nuo vokiečių rankos buvo nukankinti ir žuvo dešimtys tūkstančių taikių baltarusių“ – aiškia dikcija apie pasaulinio karo žiaurybes susirinkusiai grupei jaunuolių pasakojo Baltarusijoje garsiausio Minsko muziejaus darbuotoja, maždaug šešiasdešimties ponia Zoja.

Ir mes visi tyliai svarstėme: ar kas nors įsivaizdavo tada, prieš 50 metų, kada karas atrodė amžinas ir be pabaigos, kad po kelių dešimtmečių konfliktuojančios pusės taps geriausiais draugais.

Stiprinti draugystės ryšius, prisiminti, kas buvo ir įvertinti, ką turime dabar, skatinti taiką tarp šalių, plėsti ekologinį turizmą – tokias užduotis sau iškėlė “Gyvenimas atsakomybėje” (“Living in responsibility”) projekto organizatoriai ir dalyviai.

Tarptautinis jaunimo dviračių žygis „Gyvenimas atsakomybėje” organizuojamas jau ne pirmus metus. Ankstesnių tokio pobūdžio projektų, dviračių žygių, organizatoriai – Evangelikų akademija Mecklenburgas – Forpommernas (Vokietija), Evangelikų akademija Sachsen – Anhalt (Vokietija) ir  Kūrybinės raiškos centras (Lietuva, Kuršėnai) šiais metais pakvietė prisijungti dar vieną šalį – Baltarusiją. šv. Mefodijaus ir Kirilo krikščioniško švietimo centras (Baltarusija, Minskas) mielai sutiko kartu ruoštis, kad dviračių žygis nuo Minsko į Uteną vyktų sklandžiai ir be problemų. Projekto tikslai: ekologinio turizmo plėtros programos kūrimas; taikos ir draugystės stiprinimas tarp trijų šalių –  Vokietijos, Baltarusijos ir Lietuvos, šalių, kurios Antrojo Pasaulinio karo metais buvo skirtingose barikadų pusėse.

Pradžia buvo tokia: Minske, liepos 9 dieną, susirinko visi projekto dalyviai. Traukiniu iš Vilniaus į Baltarusijos sostinę atvyko  lietuviai. Minske jų jau laukė baltarusiai. Vakarop autobusiuku, kurio priekaboje puikavosi 8 dviračiai, atvažiavo ir rytų Europos kelių nepabūgę vokiečiai.

Nuo šios dienos Baltarusijos, Vokietijos bei Lietuvos piliečiai save ims vadinti viena šeima  – “friendly international family”. Ir pirmą dieną nei vienas dar negalėjo įsivaizduoti, kad išsiskirti jiem bus sunku ir liūdna.

Liepos 11-oji – startas. 16 didelėmis kuprinėmis apkrautų dviračių patraukė iš Minsko Lietuvos link. Prieš išvykstant juos pašventino Minsko popas. Ir dviračius minantys 16 žmonių jau trasoje. Vieni drąsiai mina pedalus ir įsiveržia į priekį, kiti atsilieka, nes netiki, kad pavyks pirmą dieną  sėkmingai įveikti 70kilometrų. Juos filmuoja Minsko televizija. Priešais važiuoja milicijos automobilis. Kaip teigė Minske gyvenantys projekto organizatoriai, Baltarusijoje dviratininkams kelyje gali būti nesaugu be milicijos. Pirmoji diena. Pirmieji 70 kilometrų. Pirmieji 80 litrų vandens. Ir pirmoji stotelė Ilja. Kita dieną – Zanarotsch, po to Shvakshtej.

Liepos 15-oji  – įvažiuojame į Lietuvą. Tą dieną visi lietuviai prasiveržė į priekį. Matyt, Lietuvos vėjas palankesnis, savoj žemėj patys pedalai minasi. švenčionių kraštą keičia ežeringas Ignalinos gamtovaizdis. Ta diena buvo pati sunkiausia lietuviams ir baltarusiams. Mat jiems teko numinti daugiau nei 70 kilometrų iki sustojimo vietos – Palūšės. Jaunimo mainų dalyviams iš Vokietijos Baltarusijos – Lietuvos sieną teko kirsti kitame poste.

O štai čia  – Palūšėje dviratininkų ir tykojo bėda. Tarptautinio jaunimo  dviračių žygio “Gyvenimas atsakomybėje” dalyviai atvykę į Lietuvą, ežeringame Ignalinos krašte, Palūšėje, tapo Lietuvos ilgapirščių taikiniu.

“Nuo 16 metų keliauju per Rusiją, Baltarusiją ir visą Rytų Europą, bet tai, ką patyriau Palūšėje, dar nėra buvę. Tai vandalizmas, kokio nesu patyręs keliaudamas per kraštus, kurie man atrodė mažiau saugesni nei Lietuva.” – pasakoja žinomas Vokietijoje tarptautinių jaunimo projektų organizatorius Stephan Dorgerloh. Per langą įsmukę vagys Palūšės namelyje sujaukė daiktus. S. Dorgerloh ir jaunimo mainų “Gyvenimas atsakomybėje” organizatorius Lietuvoje Evaldas Laucevičius grįžę neberado savo krepšių, kuriuose buvo gana vertingi daiktai. Bendras nuostolis – daugiau nei 6 000 litų.  Beje Lietuvos ilgapirščiai nepasitenkino tik stambiu grobiu, jie dar pasisavino rastus vokiškus dantų šepetėlius, higienos reikmenis ir kelis rankšluosčius. Anot S. Dorgerloh, labiausiai gaila ne daiktų, o filmuotos medžiagos, mat vagys su kamera išsinešė ir video kasetę su vaizdo medžiaga iš Baltarusijos, Minsko, kur prasidėjo dviratininkų žygis.

Tačiau gyvenimas nelaukia. Laiko liūdėti nėra. Ir jau kitą dieną dviratininkai išsiruošė į Zarasus. O dar po dienos – Utena. “Pas jus čia dangus atrodo tarsi būtų kelių aukštų, ir debesys tokių gražių formų. O kiek daug ežerų. Myliu jūsų Lietuvą” – neslėpė sentimentų projekto dalyviai. Utenos rajone dviratininkai baigė savo ~370 km maršrutą, trukusį beveik dvi savaites.

Paskutinės dainos prie gitaros, kurias akompanuoja vokietis Arne, paskutiniai pusryčiai, paskutiniai šilti žodžiai. Jaunimo projektas buvo išskirtinis ir įsimintinas visiems čia dalyvavusiems. Visi išsivežė tik šiltus ir gerus prisiminimus. O išsiskiriant dalyvių akyse galima buvo pamatyti ašarą. Baltarusiai, vokiečiai, lietuviai pasijuto tarsi būtų viena šeima, broliai ir seserys, giminingos sielos. Apčiuopiami prisiminimai – daugybė nuotraukų, kuriose užfiksuotos jaunimo mainų nuotaikos ir greit CD formate pasirodysiantis filmas “Living in responsibility”.

Kristina Šernousovaitė

Pavadinimas: „Gyvenimas atsakomybėje“ / „Living in responsibility“
Veiklos tipas: Jaunimo mainai (dviračių žygis)
Tema: jaunų žmonių požiūris į Europos raidos istoriją, žmogaus pilietines teises ir pareigas, aplinkos apsaugos problemas
Atsakingas asmuo: Evaldas Laucevičius
Dalyvaujančios šalys: Lietuva, Baltarusija, Vokietija
Dalyvių skaičius: 17
Kalba: Anglų, rusų
Amžius: 16 – 25
Vieta: Baltarusija, Lietuva (Minskas – Utena)
Data: 2006 m. liepos 8 – 21 d.

Dalyvių atsiliepimai:

Vaida, Lietuva

“Gyvenimas atsakomybėje” buvo labai smagus ir vertingas projektas. Visos 2006 metų vasaros topas J. Dviračių žygio idėja, dalyviai, maršrutas žavėjo, o kelionės metu iškilę sunkumai bei problemos įkvėpė. Man, dviračių mėgėjai, toks aktyvus poilsis buvo geriausios atostogos. Dalyviai turėjo galimybę pajusti gamtą, susigyventi su ja bei išmokti bendrauti tarpusavyje, gerbti kito nuomonę. Daug daug nuostabių potyrių ir įdomių žmonių.

Pagalba vienas kitam, pokštai, dainos, diskusijos, žaidimai, maisto gaminimas, prakaitas, maudynės, kalnas-pakalnė-kalnas-pakalnė.. visa tai radau „Gyvenime atsakomybėje“.

Ačiū 🙂

Stephan, Vokietija

Projektas “Gyvenimas atsakomybėje” buvo skirtas tam, kad jaunimas iš Europos Sąjungos ir už jos ribų pradėtų aktyvų dialogą tarpusavyje. Palietėme iš tikro daug klausimų: aplinkos apsauga, demokratija, pilietinė visuomenė bei žmonių teisės. Sužinojome, jog kiekvienas galime įtakoti ir netgi keisti socialinę ir politinę aplinkas, kurioje mes gyvename.

Kelionė dviračiais buvo nepakeičiama ne tik dėl to, kad taip galima grožėtis gamta bei kraštovaizdžiu. Ilgame kelyje kiekvienas dalyvis turėjo galimybę gerai pažinti kitus jaunimo mainų dalyvius. Nuostabus Baltarusijos ir Lietuvos kraštovaizdis vertė kiekvieną susimąstyti aplinkos apsaugos klausimais.

Grupė buvo itin skirtinga. Studentai iš Minsko ir moksleiviai iš Magdeburgo bei Berlyno atvyko iš visiškai skirtingos aplinkos. Kartais susidarydavo toks įspūdis, jog dalyviai iš Lietuvos „nutiesdavo tiltą“ tarp rytų ir vakarų.

Po daugelio metų kartu su Kūrybinės raiškos centru rengiant dviračių žygius, kurie driekėsi per Lietuvą, Kaliningradą bei Lenkiją, tai buvo pirmasis kartas, kai kartu su mumis keliavo jaunimas iš Baltarusijos.

Jenny, Vokietija

Kalbėsiu trumpai: mieli žmonės, įdomi tema, įspūdinga gamta. Man buvo labai įdomu atrasti naujas šalis ir žmones. Tai buvo pirmas kartas, kai aš lankiausi Lietuvoje ir Baltarusijoje. Baltarusija man pasirodė milžiniška ir neaprėpiama, o štai Lietuva sužavėjo savo gamtos išskirtinumu. Tikrai neatsisakyčiau šanso dar kartą tai pakartoti!

Evaldas, Lietuva

Tikriausiai tai buvo pirmas kartas mano gyvenime, kai šitiek atsakomybės nešiau ant savo pečių. Su kolegų pagalba organizavau visą kelionės dalį Lietuvoje. Pastangų ir laiko prireikė nemažai, tačiau atlygį gavau su kaupu – visą kalną patirties ir dar tiek pat sunkiai pamirštamų įspūdžių.

Dirbant grupėje buvo nepaprastai įdomu išgirsti nuomones žmonių, susibūrusių kartu iš visiškai skirtingų šalių. Ganėtinai skirtingas požiūris į daugelį aspektų vertė susimąstyti ir netgi perrikiuoti kai kurias vertybes.

Kelionė, nors ir sunkoka fiziškai, tačiau labai atpalaiduojanti. Grynas oras, vėjas, miškai, ežerai, tyla, tavo mintys ir, berods, nesibaigianti siaurėjanti juosta prieky. Ech.. 🙂

„One line!”.

Diana, Baltarusija

Manau, tokio pobūdžio veikla yra labai naudinga. Būtent ši kelionė man buvo geras solidarumo ir atsakomybės pavyzdys. Giliai atmintyje įstrigo momentai, kai stipresnis netapdavo abejingu silpnesniam…

Daugiau nuotraukų galite rasti skyrelyje „Akimirkos„!

Scroll to top