II dalis. Kelionė Vilnius – Kroatija

Birželio 22 d.

Pagaliau, po ilgo laukimo ir planavimo, atėjo laikas išvykti. Suplanavome išvažiuoti kuo anksčiau, kad galėtume be problemų pervažiuoti Lenkiją, pernakvoti Čekijos kempinge ir kitą dieną pasiekti Kroatiją.

Daiktus į mašiną krovėmės naktį, tad rizikavome – tilps, ar reikės ko nors paskutinę minutę atsisakyti. Tilpo, bet mašina buvo pakrauta maksimaliai – nemažai vietos užėmė maisto produktai, kurių įsidėjome kelionės pradžiai – makaronai, ryžiai, daržovės ir pan. Tad tikėjomės, kad vietos padaugės vėliau.

Pilnai užpildę ekipažą,  3.54 val., kai Vilniuje jau švito, pravažiavome Šilo tiltą. Pakeliui pasitiko didžiulė liūtis, tad šiek tiek džiaugėmės palikdami Lietuvą, kurioje oras nelabai vasariškas. Po beveik dviejų valandų Lazdijuose užsipylėm pigiausio kuro Lietuvoje ir be sienos kontrolės įvažiavome į Lenkiją (nors buvo skelbta, kad per pasaulio futbolo čempionatą Lenkija atnaujino sienų kontrolę).

Mūsų pirmos dienos maršrutas buvo Vilnius – Lazdijai – Varšuva – Katovicai – Brno – Mikulov. Kelias iki Varšuvos buvo paprastas, per daug neapkrautas. Be to, ši kelio atkarpa buvo pati ekonomiškiausia kuro sąnaudų atžvilgiu. Kelias nuo Varšuvos iki Katovicų už kokių metų gal ir bus vertas dėmesio, tačiau mums juo važiuojant, jis buvo tvarkomas su greičio apribojimais iki 70 km/val.

Nevyniosim žodžių į vatą – Lenkija tebuvo mūsų kelionėje šalis, kurią reikia kuo greičiau ir saugiai pervažiuoti. Tad nekeista, kad įvažiavus į kaimyninę šalį prasidėjo juokai, kurie gali būti suprantami tik mums. Vienas jų – „Nepervažiavus Lenkijos – nesidžiauk“. Šis posakis gimė dėl Lenkijos kelių kokybės – rodos, įvažiuoji į naujai sutvarkytą kelią, apsidžiaugi „o, lenkai kelius futbolo čempionatui kaip susitvarkė“ ir staiga, po kelių kilometrų, vėl kelio tvarkymo darbai. Ir taip per visą šalį.

Po nedidelio miego prabudęs Kasparas klausia prabudusios Kornelijos, „ar mes jau Čekijoje?“, kai važiavome netoli Čekijos nutiesta naujausia autostrada, kurioje leistinas greitis jau 140 km/val. Kornelija atsakė, kad jau Čekijoj. Kasparas besižvalgydamas į trijų juostų kelią prabilo „va kaip iš karto skiriasi išsivystymo lygis“. Deja, vėliau paaiškėjo, kad autostrada iki Čekijos sienos nėra nutiesta ir iki sienos turėjome važiuoti per kaimus, kuriuose eismas buvo labai intensyvus ir lėtas. Tad dar kartą pasitvirtino mūsų anksčiau įvardytas posakis.

Nors turėjome prisirašę begalę balkaniškų dainų, nepraleisdavome progos paklausyti vietinių radijo stočių, juk muzika ir kalba per radiją – vienas tos šalies pažinimo būdų. Lenkijoje greit pritrūko kantrybės ir atsirado naujas iššūkis: „surask lenkišką radiją, kuri transliuotų dvi dainas iš eilės be reklamos“.

Kai suprasdavome, kad per daug apie Lenkiją juokaujame, ramindavome save „nieka tuokia, tai tik įdomi šalis, nu kitokia“. Taip juokavę pietų metu sutikome suomius motociklininkus, kurie paklausė, ar šis kelias veda į Čekoslovakiją. Manome, kad tie vyručiai, dar ilgai klaidžiojo palei Lenkijos ir Čekijos pasienį ieškodami Čekoslovakijos. Tiesa, tai buvo pirmasis kontaktas su kitais J, o jis labai svarbus mūsų kelionėje. Tad šitą istoriją pavadinome geriausiu pirmos dienos įvykiu. Mes patenkinti savimi ir savo būriu, bet labai džiaugiamės užkalbinti ir užkalbinę.

Kelionės automobilyje metu atradome migdomuosius vaistus – knygos skaitymą. Atsiverčiame knygą, šiek tiek paskaitome ir iškart užmiegame.

Po pietų, apie 16val., dar saulei šviečiant, pasiekėme Čekiją. Kaip sakė keleiviai iš automobilio galinės sėdynės „Nuo Lietuvos iki kaimynų čekų – tik pamiegi ir jau vietoje“. Dar kitos įsiminusios citatos – „pagaliau prasideda atostogos“. Čekijoj jau nekilo klausimų apie kelių kokybę – jie tiesiog puikūs.

Nakčiai apsistojome nuostabiame kempinge tarp vynuogynų ir ežerų, netoli Mikulov miestelio, prie Austrijos sienos. Spėjome pasimaudyti, pažiūrėti pasaulio futbolo čempionato rungtynių, gurkšnojome puikaus vietinio alaus ir susipažinome su šunimi vardu Džekis. Tai buvo kovinis jaunas šuo, kuris neklausė šeimininkų ir lakstė po visą kempingą kur panorėjęs. Nuo to karto visi šunys kelionės metu buvo vadinami Džekiais (arba visi Džekiai patapo šunimis). Čia pasidarėme ir savo pirmąją vakarienę su produktais iš Lietuvos. Kempingo kaina labai draugiška – už mašiną, dvi palapines ir žmones sumokėjome apie 60 lt. Kadangi čekiškų pinigų neturėjome, už kempingą galėjome atsiskaityti banko kortele, o už alaus bokalą galėjom susimokėti eurais – vienas bokalas – vienas euras.

 

Birželio 23 d.

Atsibudom anksti ryte, kokią 06.30val. Iš dušo su nuotykiais grįžo Kasparas – besimaudant sušlapo ant kojos pirštelio uždėtas gipsas ir prireikė jo atsikratyti. Tiesa, dabar Kasparas prarado pirmumo teisę sėdėti vietoje šalia vairuotojo.

Susikrovę daiktus, pajudėjome toliau. Laukė kelionė pro Austriją (Vieną) ir Slovėniją. Svarbiausia buvo nusipirkti kelių vinjetes, nes kirsti sienas be pasienio kontrolės vienas malonumas. Keliai nuostabios kokybės, važiuoti vienas malonumas. Tad kelionė iki Kroatijos sienos neprailgo, Slovėniją pravažiavome net nesustoję (Sandra visą ją pramiegojo).

Video:

Kitoje dalyje pasakosime apie savo įspūdžius Kroatijoje. 

Šiame bloge pasakojame penkių draugų kelionės po Vakarų Balkanų šalis (Kroatiją, Bosniją ir Hercegoviną, Juodkalniją, Albaniją, Makedoniją, Serbiją) įspūdžius 2012 m. vasarą. Nesame žurnalistai, istorikai ar profesionalūs keliautojai – šiame bloge rašome tai, ką patyrėme ir tikimės, kad mūsų patirtys įkvėps ir dar bent keletą žmonių aplankyti šį įdomų Europos kampelį. Kviečiame skaityti, diskutuoti, klausti, (ne)sutikti su mūsų įžvalgomis ir dalintis savo įspūdžiais, tiems, kam teko ten pabuvoti. Skaitykite visus įrašus adresu: http://balkanai.krc.lt.

Scroll to top