I dalis. Pasiruošimas: Balkanų kino vakarai ir šalių pristatymai

Ruoštis kelionei pradėjome dar sausio mėnesį, kuomet Agnė ir Vytenis pakvietė draugus kartu keliauti vasarą po mūsų dar neatrastas Balkanų šalis. Iš pat pradžių susirinko net devynių draugų kompanija, kuri panoro vykti kartu. Sukūrėme facebook grupę, per kurią planavome, dalinomės nuorodomis apie Balkanų šalis.  Per googlemaps susidėliojome žemėlapį, pagal kurį suplanavome aplankyti Kroatiją, Bosniją ir Hercegoviną, Juodkalniją, Albaniją, Makedoniją ir Serbiją – iš viso apie 7000 km.

Dalyviai

Iš keliauti norėjusių devynių draugų prieš pat kelionę liko penki – įvairios priežastys lėmė žmonių nubyrėjimą, tačiau pasirinktas keliavimo būdas – automobilis, kai nereikėjo iš anksto užsisakyti lėktuvo bilietų, nereikėjo rezervuoti nakvynės vietų, leido galvoti ilgai.

Taigi, į kelionę leidosi Balkanams ištikimiausias penketukas: Agnė, Kasparas, Kornelija, Sandra ir Vytenis. Visi mes iš Kuršėnų, tačiau šiuo metu gyvename Vilniuje. Visi priklausome puikiai nevyriausybinei organizacijai Kūrybinės raiškos centras (www.krc.lt). Be to, visi turime vairavimo teises. Kasparui ir Agnei, kartais Vyteniui patinka labiau gaminti nei valgyti, o Kornelijai ir Sandrai –valgyti nei gaminti.

Dar galėtume apie save parašyti taip: Agnė ir Sandra yra seserys. Agnė yra ištekėjusi už Vytenio, jie lamingai gyvena kartu santuokoje 3 metus. Sandra ir Kasparas gyvena tame pačiame bute, bet nėra pora. Kornelija studijuoja mediciną, turi vaikiną, tačiau šis į kelionę nevyko (taip pat ir Sandros).

Agnė
25 m. Dirba Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūroje. Labai mėgsta skaniai gaminti ir skaniai valgyti. Dievina kalnus.

Kasparas
21 m. Dvejus metus praleido savanoriaudamas Tunise ir Vokietijoje. Šiuo metu studijuoja socialinį darbą Vilniaus universitete ir vadovauja Kūrybinės raiškos centrui. Mėgsta diskutuoti, filosofuoti, ypač su Agne.

Sandra
23 m. Dirba Maisto banke, Kūrybinėse partnerystėse ir koordinuoja savanorius Kūrybinės raiškos centre. Baigė sociologijos studijas. Sandrai patinka karštas oras ir jūra.

Kornelija
20 m. Studijuoja medicinos mokslus Vilniaus universitete, jos hobis – dainavimas. Nakvynę palapinėje mielai iškeistų į jaukų kambariuką su dušu.

Vytenis
30 m. Dirba Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje. Mėgsta organizuoti keliones – su 15 draugų pigiomis avialinijoms savaitgaliui į kokį nors Europos miestą, ar su mylima žmona į kelionę po tolimą pasaulio kraštą.

Kodėl į Vakarų Balkanus?

Nors nesam profesionalūs keliautojai, bet pasaulio savo akimis jau regėjom. O šis lopinėlis žemių Europoje sau tyliai slėpėsi. Buvom girdėję apie tų šalių krantus skalaujančius skaidrius jūrų vandenis, gražius kalnus, savitą muziką ir ten susimaišiusias įvairiausias religijas. Žinoma, ir bene šviežiausio karo Europos viduryje pėdsakai skatino pamatyti, kaip ten žmonės dabar gyvena.

Žinojom, kad lietuviai labai pamėgo atostogas Kroatijoje ir Juodkalnijoje, tačiau kur kas mažiau atostogoms renkasi kitas Balkanų šalis. Ypač daug gandų girdėjome apie Albaniją – apie tai, kad ten nešvaru, kad baisūs keliai ir kad ten ypač reiktų pasirūpinti savo saugumu. Šios mažiau turistų atrastos Balkanų šalys mus viliojo dar labiau.

Be to, atstumas iki Balkanų šalių ne toks jau ir didelis, nesunkiai jas galima pasiekti automobiliu, keliaujant iš Lietuvos. Taip pat Balkanų šalys (išskyrus Kroatiją) atrodė nebrangios, tad galėjome suplanuoti kelionę su sąlyginai labai taupiu biudžetu (apie 2000 lt. žmogui, 19 dienų).

Mūsų kelionės tikslas – pailsėti keliaujant, pamatant, atrandant, bendraujant su vietiniais. Šių atostogų idealas nebuvo nuvykti į gražią oazę, kur praleistume savaitę prašmatniame paplūdimio viešbutyje. Nors fiziškai tokios pažintinės kelionės sunkesnės, tačiau atostogaudami planavome pailsėti negalvodami apie darbus ar studijas, o kiekvieną dieną rydami vis naujus įspūdžius iš naujų vietų.

Balkanų kino vakarai ir šalių pristatymai

Vienas iš būdų pažinti šalis ir žmones – filmų žiūrėjimas, tad nutarėme pasinaudoti šia galimybe. Balkanų kino vakarai tapo smagiu laiko praleidimu, išaugusiu į ketvirtadienio vakarų ritualą bei suteikę papildomų žinių apie Balkanų šalių paskutinių dešimtmečių realijas. Taip pat, tai buvo vienas iš būdų geriau susipažinti su aplankytų šalių kalbomis, muzika ir kitomis tradicijomis.

Per pasiruošimą pamatėme bene aštuonis filmus. Tai buvo arba vienos iš Balkanų šalies režisieriaus kurtas filmas arba filmas apie Balkanus. Savo rekomenduojamais matytais filmais pasidalinsime vėlesniuose įrašuose.

Prieš kino seansą dažnai pavakarieniaudavom, o vakarienė virtuvėje puikus pokalbių metas planuotis kelionei.

Iki kelionės likus mėnesiui filmų vakarai pasikeitė į šalių pristatymų vakarus. Pasiskirstėme, kas kokią šalį pristato ir pirmyn… Prasidėjo tikros žinių paieškos apie Balkanus: intensyviai skaitėme Lonely Planet gidą Western Balkans (kurio Lietuvoje negavome ir atsisiuntėme nusipirkę internetu), Wiki-Travel ir Wikipedia. Taip pat ieškojome įspūdžių aprašytų keliautojų bloguose, klausėme savo draugų, kurie gyvenančių Balkanuose patarimų.

Kiekvienas išsamiai susipažinęs ir kitus supažindinęs su šalimi, pasiūlydavo toje šalyje maršrutą (lankytinas vietas ar veiklas). Taip susidėliojo tikslesnis maršrutas, kurį įdomumo dėlei pateikiame jums.

Maršruto planas (atsisiųsti)

Logistika

Svarbiausias iššūkis – surasti kelionei tinkamą transporto priemonę. Kelionėje automobilis tampa tikru keliaujančiųjų komandos nariu. Nors pradėjome ieškoti anksti, tačiau nežinojome aiškaus vykstančiųjų skaičiaus, tad nuomos paieškos užsitęsė. Norėjome už parą mokėti ne daugiau kaip 100 lt. Buvome radę už tokią kainą įvairių variantų – autobusiukų Ford Transit (2001-2002 m., 2008 m.), automobilį Opel Zafira, tačiau dėl įvairių priežasčių šių variantų atsisakėme. Vis dėlto be 150lt. parai labai sunku rasti tinkamą autobusiuką ar miniveną, o tokia kaina būtų gerokai išauginusi mūsų biudžetą.

Vytenis ir Agnė ilgai dvejoję nutarė į kelionę leistis su savo automobiliu – 2011m. pagamintu KIA CEED SW. Nors vietos jame nėra kiek minivene, tačiau nutarėme, kad pakentėsime, tam, kad kelionė būtų saugesnė ir labiau užtikrinta. Be to, mašina labai ekonomiška – naudoja apie 5 l. dyzelinio kuro 100 km., turėjo visus reikalingus draudimus (žalią kortą, KASKO). Pasitikrinome, kad visos lankomose šalyse yra KIA atstovai, kuriuose prireikus suteiks pagalbą.

Daiktų sąrašėlis: turėjome dvi palapines, penkis miegmaišius ir kilimėlius, pagalves, pledus, turistinę dujinę virtuvėlę, indus, vaistinėlę, Balkanų šalių žemėlapį, gps imtuvą su Europos žemėlapiais, vieną video kamerą, du foto aparatus ir tą patį galinčius daryti mobiliuosius telefonus ir savo asmeninius daiktus – po vieną Ryanair standarto dydį atitinkantį lagaminą ir neperskaitytą knygą.

Kitoje blogo dalyje supažindinsime su savo kelione iki pirmojo suplanuoto Balkanų taško – Plitvicos nacionalinio parko. 

Šiame bloge pasakojame penkių draugų kelionės po Vakarų Balkanų šalis (Kroatiją, Bosniją ir Hercegoviną, Juodkalniją, Albaniją, Makedoniją, Serbiją) įspūdžius 2012 m. vasarą. Nesame žurnalistai, istorikai ar profesionalūs keliautojai – šiame bloge rašome tai, ką patyrėme ir tikimės, kad mūsų patirtys įkvėps ir dar bent keletą žmonių aplankyti šį įdomų Europos kampelį. Kviečiame skaityti, diskutuoti, klausti, (ne)sutikti su mūsų įžvalgomis ir dalintis savo įspūdžiais, tiems, kam teko ten pabuvoti. Skaitykite visus įrašus adresu: http://balkanai.krc.lt.

Į viršų