fbpx

Diskusijoje apie jaunimo (e)migraciją Kuršėnai skambėjo kaip fantastiškas pavyzdys kitiems miestams

Gruodžio 12 dieną Jaunimo reikalų departamentas prie socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizavo diskusiją jaunimo (e)migracijos tema. Visose Lietuvos savivaldybėse parengti jaunimo problemų sprendimo planai atskleidė, jog jaunų žmonių (e)migracija iš mažų savivaldybių yra viena opiausių problemų. Jaunimui, rodos, nėra patrauklu gyventi mažuose miestuose, o ir savivaldybės nesudaro sąlygų palankiam jaunimo įsidarbinimui, laisvalaikio praleidimui, mažai kreipia dėmesio į infrastruktūrą, kuri turėtų būti pritaikyta jauniems žmonėms.

Diskusijoje dalyvavo vyriausybinio ir nevyriausybinio sektoriaus atstovai, tame tarpe buvo pakviestas ir Kūrybinės raiškos centras (KRC). KRC atstovavo Sandra Navickaitė, kuri pasidalino gerąja KRC praktika, kas yra daroma būtent šia tema.

Kūrybinės raiškos centro vienas iš pagrindinių tikslų yra telkti Kuršėnų bendruomenę ir palaikyti ryšį su jau iš Kuršėnų išvykusiai kuršėniškiais.

Pagrindinė žinutė, kurią Sandra Navickaitė „nešė“ nuo KRC ir Kuršėnų į diskusiją buvo ta, jog socialiniai ryšiai, pasididžiavimas savo miestu ilgalaikėje perspektyvoje gali prisidėti prie jaunimo grįžimo į gimtąjį miestą. Ir būtent kasdieniai, rodos, paprasti darbai- kuomet galvoji apie Kuršėnus- yra patys svarbiausi.

O kaip KRC tai daro?

 • Sukurtas ir palaikomas www.kursenai.lt – Kuršėnų bendruomenės tinklalapis;
 • Organizuojami vakarėliai Vilniuje ir Londone „Kas į Kuršėnus?“, kurio metu yra renkamos lėšos, kurios panaudojamos „Kuršėnų jaunimo apdovanojimams“ arba Kuršėnų bendruomenės tinklalapio išlaikymui. Vakarėlio metu vyksta protmūšis apie Kuršėnus, aukcionas su Kuršėnų miesto gėrybėmis (Kuršėnuose kepta duona, vyniotinis, keramikiniai darbai ir t.t.);
 • „Kuršėnų jaunimo apdovanojimai“. Apdovanojimais dėkojame jauniems žmonėms už jų darbus prisidedant prie Kuršėnų miesto bendruomenės plėtros. Plačiau: http://www.krc.lt/projektai/apdovanojimai/;
 • Įvykęs kuršėniškių susitikimas Londone, kurio metu buvo siunčiami linkėjimai, informuojami kuršėniškiai, gyvenantys Londone, apie Kuršėnus;
 • Rūpinamasi kokybišku jaunimo politikos įgyvendinimu Šiaulių rajone –įgyvendintas projektas „Misija:jaunimo politikos kokybė“. Plačiau: http://www.krc.lt/projektai/misija-jaunimo-politikos-kokybe/ ;
 • Jei Lietuvoje vyksta kokie renginiai, pvz. himno giedojimas, gatvės muzikos diena, Europos diena, krepšinio kamuolio varymo rekordas- tuomet KRC šiuos renginius organizuoja Kuršėnuose;
 • Į Kuršėnų miesto šventes kviečiami koncertuoti atlikėjai kilę iš Kuršėnų: Eglė Sirvydytė, grupė Gerai Gerai ir Kami, DJ Weedska, DJ D. Džouns ir t.t.
 • Vilniuje jau ketverius metus veikia sostinės krepšinio mėgėjų lygose gerai žinoma krepšinio komanda „Kuršėnai“, kuri sudaryta iš įvairaus amžiaus kuršėniškių.
 • Kas svarbu, kad KRC nariai jaučia ryšį su Kuršėnais ir savo kasdieniais įpročiais palaiko Kuršėnus: jei KRC nariai organizuoja tarptautinius ar vietinius mokymus, seminarus- tai juos daro Kuršėnuose ir apsiperka tiems susitikimams iš vietinių verslininkų. Jei reikia daryti suvenyrus ar organizacijos atributiką – tai perkame ar užsakome iš vietinių tautodailininkų (keramikų, pynėjų ir t.t.). Dažnas KRC narys prireikus apsikirpti vyksta į Kuršėnus, jei norisi ko nors skanaus – tai perka „Kuršėnų vyniotinį“, prisistatant –būtinai pamini, jog yra iš Kuršėnų, nes tai stipri identiteto dalis.

Diskusijos dalyviai, išgirdę KRC ir Kuršėnų pavyzdį, buvo sužavėti. „Fantastika!!!“ – tai kas buvo kartojama diskusijos metu vis grįžtant prie Kuršėnų pavyzdžio.

Na, o diskusijos dalyvių siūlymai ilgalaikėje perspektyvoje yra tokie:

 • SIŪLYMAS politikams – migracija turėtų būti vienas svarbiausių darbotvarkės klausimų. Reikia apibrėžti aiškias migracijos politikos gaires Vyriausybės programoje, kad  kiekviena institucija savo kompetencijų ribose nusimatyti konkrečius veiksmus tarpinstituciniuose planuose tokiu būdu visos valstybinės įstaigos ir institucijos žinotų aiškų valstybės tikslą, kokių rezultatų laukiama.
 • SIŪLYMAS savivaldybėms – regionai, kurie nori vystyti verslą, turi sudaryti sąlygas jauniems žmonėms imtis iniciatyvos ir pradėti verslą (sumažinti mokesčius kuriant verslą, supaprastinti apklausų ir klausimynų formas, skirti pirmų metų verslo steigimo konsultantus ir pan.)
 • SIŪLYMAS Žemės ūkio ministerijai – skirti išmokas norintiems kurti mažus ūkius.
 • SIŪLYMAS nevyriausybinėms organizacijoms – skatinti teigiamų vertybių ugdymą kuriant pozityvų požiūrį į darbą, ugdyti atsakomybę, kelti žmogaus savivertę.
 • Taip pat buvo aptarti ir konkretesni pasiūlymai, kurie gali būti įgyvendinami atskirų žmonių iniciatyva ir/ar tarpžinybinio bendradarbiavimo dėka artimiausiu metu:
 • SIŪLYMAS VšĮ „Investuok Lietuvoje“ – vadovaujantis „Kurk Lietuvai“ programos pavydžiu (daugiau informacijos:www.kurklt.lt) skatinti programos „Kurk regionams“ atsiradimą, nes tokia programa skatintų dirbti įdomų darbą, tobulinti kompetencijas ir sudarytų sąlygas dirbti savam krašte.
 • SIŪLYMAS savivaldybėms – sutvarkyti reikiamą infrastruktūra šeimoms su mažais vaikais, kad būtų patogu gyventi rajone. Birštono savivaldybei reikiamų patobulinti vietų sąrašą pateiks Birštono jaunimo reikalų koordinatorė (pvz: nėra kavinės kur ateiti su vaikais, parduotuvėje nėra rampos atvažiuoti su vežimėliu, tualetuose nėra pritaikyta vaikams pakeisti vystyklus ir pan.)
 • SIŪLYMAS rajonų jaunimo lyderiams ir jaunimo organizacijoms – vadovaujantis NVO Kūrybinės raiškos centro narių pavyzdžiu visus išvykusius iš savo gimtųjų miestų jaunimo lyderius skatinti propaguoti meilę savo miestą konkrečiais darbais.
 • SIŪLYMAS Švietimo ir mokslo ministerijai – atkreipti dėmesį į Karjeros konsultantų kompetencijos tobulinimo galimybes. Nes jaunesnieji diskusijos dalyviai išsakė pozityvaus požiūrio iš suaugusiųjų pusės trūkumą, pasyviai žiūri į darbą. Dažni atvejai, kuomet karjeros konsultanto nukreipimas prasideda ir baigiasi ties lankstinuko davimu.
 • SIŪLYMAS Švietimo ir mokslo ministerijai – gerinti profesinio švietimo įvaizdį.

Plačiau apie diskusiją galima pasiskaityti čia: http://www.jrd.lt/jrd-veiklos-naujienos/diskusija-jaunimo-e-migracijos-tema.

O pabaigai retorinis klausimas mums visiems: „Ką mes kiekvienas darome, kad jaunas žmogus norėtų gyventi Kuršėnuose, ir norėtų į juos grįžti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Scroll to top