Baigėsi tarptautiniai jaunimo mainai „European Language Academy“

Permainingais orais stebinančią savaitę, nuo kovo 14-os iki kovo 22-os dienos, Vilniuje vyko Kūrybinės raiškos centro (plačiau www.krc.lt) organizuoti tarptautiniai jaunimo mainai „European Language Academy“. Parama mainams gauta iš Europos Sąjungos programos „Veiklus jaunimas“. Iš viso projekte dalyvavo 25 jauni žmonės. Mokytis pilietiškumo pagrindų į akademiją studijuoti susirinko dalyviai iš penkių šalių: Graikijos, Vokietijos, Čekijos, Ispanijos ir Lietuvos. Mainų sumanytojos ir įgyvendintojos Lina Verseckaitė ir Sandra Navickaitė puikiai suderino  programą, kuri buvo itin turininga, spalvinga ir labai produktyvi.

Dar prieš įvyksiant projektui Kūrybinės raiškos centro nariai bei mūsų partneriai iš svečių šalių turėjo parengti tam tikrus namų darbus, kuriuose pristatytų jų šalyse vyraujantį požiūrį į Europos pilietiškumą. Programos metu namų darbus kiekviena šalis interaktyviai pristatė kitiems mainų dalyviams.

Ispanija pristatė filmuotus interviu su studentais, kurie atsakinėjo į klausimus apie pilietiškumą Europoje. Po to ispanai iniciavo diskusiją, kurioje apie pilietiškumą ir ne tik diskutavome labai skirtingais aspektais. Labai svarbu ir tai, kad diskusija buvo plati ir apėmė tokias temas kaip Kosovo nepriklausomybė ar kurdų padėtis Turkijoje. Taip pat buvo diskutuota apie Europos ir pasaulio geopolitinę padėtį, pasidalinta nuomonėmis apie galingiausių valstybių įtaką mažesnėms. Dalyviai aptarė ir galimus ateities scenarijus ir jauno žmogaus padėtį Europos visuomenėje.

Čekijos namų darbas taip pat įtraukė kitus dalyvius –  susiskirstę į keturias grupes, jie vaidino skirtingas socialines grupes: hipius, verslininkus, benamius, ūkininkus. Pasirodymai atskleidė daug tikėtų ir netikėtų pilietiškumo aspektų. Kiekviena grupė pristatė savo atstovaujamos (vaidinamos grupės) privalumus ir trūkumus gyvenant Europos Sąjungos bendruomenėje. Daugiausia pabrėžiamos buvo galimybės gauti paramą plėtoti ūkį, taip pat socialinių pašalpų svarba, parama ir laisvas verslininkų bei kitų žmonių judėjimas.

Vokiečiai savo namų darbą pristatė Vilniuje esančiame Goethe‘s institute. Jie pilietiškumo sąvoką bandė atskleisti reklamų pagalba, kadangi būtent tuo metu institute vyko vokiškų reklamų paroda. Visi dalyviai buvo suskirstyti į grupeles, kuriose bendru sutarimu turėjo sukurti atviruką, atsispindintį pilietiškumo sampratą, taip pat reikėjo nuspręsti, kam tokį pilietiškumo atviruką siųstų pirmiausiai ir kodėl. Vokietijoje dalyviai suorganizavo internetinę apklausą, kurioje buvo pateikti labiausiai jaunuolius dominantys klausimai apie pilietiškumą ir Europą, gauti rezultatai buvo pristatyti visai dalyvių grupei. Labai džiugu, jog vokiečių grupė buvo tikrai kūrybinga ir mus nustebino savo sukurtais ir specialiai šiems mainams išleistais atvirukais, ant kurių yra surašyta vokiečių jaunimo nuomone pačios svarbiausios sąvokos, susijusios su pilietiškumu.

Graikų namų darbas buvo labai spalvingas, judrus ir įtraukiantis. Dalyviai turėjo suvaidinti tam tikras situacijas, kuriose, jų nuomone, atsispindėtų tikras Europos pilietis. Tuo pačiu metu, kai graikų grupė pristatinėjo savo namų darbą, dalis graikų dalyvių kartu su projekto koordinatore Lina apsilankė Vilniaus „Santaros“ mokykloje, kur vakarais vyksta Graikijos-Lietuvos kultūros centro Vilnius-Pirėjas organizuojami graikų kalbos kursai. Kursus lankantys, graikų kalba ir kultūra besidomintys, bei Vilniuje gyvenančios graikų bendruomenės nariai susirinko į šį susitikimą pasikalbėti apie tai, ką jiems visiems asmeniškai reiškia būti Europos piliečiais. Kai kurie jau antrus metus besimokantieji graikų kalbą parašė rašinius šia tema. Susitikime dalyvavusieji dalinosi asmeniniais jausmais, kuriuos patyrė stebėdami Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos procesą, bei nuomonėmis, kokia galėtų būti Lietuvos ir Graikijos ateitis Europoje. Kultūros centro direktorius Teodoras Kontogeorgos ragino jaunus žmones būti kantriais ir padėti savo šaliai pasiekti aukštesnį ekonominį lygį, naudotis galimybėmis – keliauti, studijuoti svečiose šalyse, kaupti patirtį, tačiau grįžti ir realizuoti save Lietuvoje.

Na, o lietuvaičiai, Kūrybinės raiškos centro nariai, taip pat parengė ir pristatė dviejų dalių namų darbą. Buvo pristatytas trumpas filmukas apie paruošiamąjį projekto etapą Kuršėnuose, kurio metu Kūrybinės raiškos centro nariai diskutavo apie pilietiškumą, taip pat pasiskirstę į tris grupes sukūrė tris Europos piliečius, pasižyminčius tam tikromis savybėmis, kompetencijomis, suvokimu. Taip pat buvo parodyta prezentacija iš interviu su kuršėniškiais.

Visos skirtingų šalių parengtos veiklos buvo naudingos, tai buvo viena iš kertinių projekto dalių, kadangi jų metu kiekvienas galėjo įsijausti į Europos, savos šalies piliečio vaidmenį, suprasti, ar jis/ji jaučiasi pilnaverte Europos, pasaulio dalimi. Projekto vadovės buvo maloniai nustebintos diskusijų gilumu ir rimtumu, taip pat dalyvių motyvacija ir giliu nuovokumu kalbant apie įvairius pilietiškumo aspektus: socialinį, politinį, kultūrinį, ekonominį.

Tokios įvairiapusiškos idėjos atsispindėjo ir projekto dalyvių grupiniuose darbuose. Į pilietiškumą įsigilinti ir pamėginti jį pateikti originaliai buvo bandoma keturiais skirtingais metodais: per fotografiją, kiną, žurnalistiką bei dailę. Dalyvių savaitės įdirbio rezultatas pribloškė – vieni kitų darbais žavėjosi visi. Buvo išnaudotas visas kūrybinių minčių arsenalas. Kino grupė pristatė filmuką apie patį projektą „Europos kalbų akademija“, jo dalyvius, jų nuomones. Dailės grupė nupiešė komiksus, kuriuose vaizduojamas kitos planetos gyventojas, atvykęs į Europą. Čia jis susiduria su žmonių kalba. Komiksuose parašytos dalyvių nuomone svarbiausios frazės lietuvių, ispanų, čekų, vokiečių, graikų bei anglų kalbomis. Žurnalistai pristatė savo interviu, kuriuos nufilmavo Vilniaus mieste. Fotografijos grupė parengė prezentaciją, kurioje vaizduojama viena Europos piliečio diena.

Rimtai į užsiėmimus ir veiklas žiūrėję dalyviai nestokojo energijos organizuoti kultūrinius vakarus. Kiekviena šalis turėjo po vieną vakarą savo kultūrai pristatyti. Visi kultūriniai vakarai vyko viešai, apie juos Vilniaus miesto gyventojai buvo informuoti dalinamomis skrajutėmis.

Ispanų vakaras vyko ispanų restorane „Barselona“. Dalyvius džiugino profesionalus flamenko muzikantas. Vakaro metu buvo ragaujamas tradicinis ispanų maistas. Vakaro pabaigoje visi norintys įsitraukė į karštųjų ispanų organizuojamus žaidimus bei šokius.

Čekų vakaras vyko restorane „Pas Rudolfą“. Jo metu mokytasi čekų kalbos. Buvo žaidžiami įvairūs vidaus ir lauko žaidimai; pristatoma čekų animacija. Vakarą vainikavo greitas polkos šokis, kurį sušoko beveik visi.

Vokiečių kultūros vakaras buvo žinių apie Vokietiją patikrinimo bei įgijimo vakaras. Puikiai suorganizuotos užduotys ir neblogai jas įveikiantys dalyviai padarė vakarą tikrai labai šaunų ir įspūdingą. Buvo mokomasi vokiečių kalbos, šokių, dainų.

Graikų kultūros vakaras buvo labai aktyvus – beveik visą laiką šokti graikų šokiai. Daug ir garsios graikų muzikos, temperamento.

Vienas svarbiausių projekto tikslų – sukurti jauno Europos piliečio žodyną, į kurį įeitų žodžiai ir frazės, susiję su pilietiškumu. Visų šalių grupės, atlikdamos namų darbus, pradėjo rinkti žodžius, galinčius įeiti į šio žodyno turinį – jie išryškėjo apklausose, interviu, aktyviose užduotyse vietos bendruomenės jaunimui. Projekto metu, analizuojant Europos pilietiškumo temą fotografijos, dailės, filmavimo ir žurnalistikos metodų pagalbą, buvo ir toliau renkamos frazės jauno Europos piliečio žodynui. Indėlį į šio žodyno sukūrimą įnešė ir į projekto pristatymą atvykę susidomėję jauni žmonės, paprašyti pateikti asociacijas, kurios jiems kyla mąstant apie Europos pilietiškumą.

Projekto pristatymas vyko vaikų ir jaunimo centre „Babilonas“. Į pristatymą atvyko 20 žmonių, kurie turėjo galimybę susipažinti ir gauti informacijos apie visų dalyvių šalių organizacijas. Jaunimas aktyviai domėjosi užsienio jaunimo organizacijų veiklomis. Po to vyko visų keturių (kino, fotografijos, dailės ir žurnalistikos) grupių pristatymai.

Ir tai dar ne pabaiga! Visa surinkta informacija apie pilietiškumą bus platinama visose Europos Sąjungos šalyse ir įvairūs žodžiai bei frazės bus išverstos į jų kalbas. Gegužės pabaigoje tikimės turėti Jauno Europos piliečio žodyną DVD formatu savo ir Jūsų rankose! šis žodynas bus kūrybiškai pristatomas ir platinamas visose jaunimo mainuose „European Language Academy“ dalyvavusiose šalyse. šiuo tikslu Kuršėnuose rugsėjo mėnesį, minint Europos kalbų dieną, bus organizuojama piešimo kreidelėmis akcija – miestelio bendruomenė spalvotų kreidelių pagalba sukurs Europos kalbų gatvę.

Informaciją apie tarptautinių jaunimo mainų „Europos kalbų akademija“ tęstinumą bus galima rasti internete –www.krc.ltwww.kursenai.lt.

Tarptautiniai jaunimo mainai European Language Academy
EUROPOS KALBŲ AKADEMIJA
14.03.08 – 22.03.08
VILNIUS

Kamilė Šopytė
Kūrybinės Raiškos Centras

Akimirkos:

Į viršų